Geri Dön
Fuar Tarihçesi
Anasayfa / Tarihçe

Fuar Tarihçesi

Sanayi Mamülleri Teşhir Sergisi
1970
Sanayi Mamülleri Teşhir Sergisi
İnegöl'de imal edilen ürünlerin teşhir sergisi, 29.06.1970-29.07.1970 tarihleri arasında İnegöl Esnaf ve Sanatkârlar Dernekleri, Mobilya ve Marangozlar Derneği, İnegöl Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenir. Serginin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ahmet Akyollu yapar. Bursa Valisi Enver Saatçigil de yaptığı konuşmada: "İnegöl sanatkârlarının yerinde bir teşebbüsü ile meydana getirilen bu sanayi sergisi, sanayi gücümüzü gösterir. Sanat altın bileziktir. İnegöl sanatkârları bu altın bilezikleri çok iyi değerlendirdikleri için kendilerini tebrik ederim. Serginin Aziz Türk milletine ve İnegöllülere hayırlı olmasını dilerim." Şükrü Naili Paşa İlkokulu Salonu'nda düzenlenen sergide; madeni eşyalar dalında Mehmet Cavcı'nın eseri ile Uz Kardeşler ’in oymacılık sanatını gösteren takımı, gerçek bir şaheser olarak çok beğenilir. Sergi bir ay süreyle izleyenlere açık kalır. Gece gündüz görmeye gelenlerle dolup taşar. Bu serginin açılmasında, Belediye Başkanı Ahmet Akyollu, Esnaf ve Sanatkârlar Dernekleri Ajanı Sabri Erçoban, Marangozlar ve Mobilyacılar Derneği Başkanı Ahmet Şenel ‘in büyük emekleri geçer. Türkiye çapında mobilyacı olan sanatkârların zekâ, düşünce ve bedenlerini de birleştirerek meydana getirdiği mobilya, sandalye mamulleri gerek sağlamlık gerekse zarafet bakımından çok beğenilir. İnegöl Sanayi Sergisi, İnegöl mobilya fuarlarının da ilk başlangıcını oluşturur.
Sanayi Sergisi ve Panayır
1971
Sanayi Sergisi ve Panayır
20 Haziran 1970 tarihinde açılışı yapılan sanayi sergisiyle ilkbahar panayırının da olmasına rağmen günlerce ilgi görür. Bu yıl da, 20 Haziran 1971 tarihinde açılışı yapılan Sanayi Sergisi yine Belediye başkanı Ahmet Akyollu ve Marangozlar ve Mobilyacılar Derneği Başkanı Ahmet Şener'in katkılarıyla, Şükrü Naili Paşa İlkokulu'nda İnegöl halkının izlemine açılır. Sergide özellikle mobilya ve sandalye mamullerindeki gelişim, sağlamlık ve zarafet halkın dikkatini çeker. İnegöl'ü sanatkârların mobilyacılık alanında önemli gelişmeler gösterdiği de gözlenir.
İMASKO'nun Teşhir Salonu
1973
İMASKO'nun Teşhir Salonu
10.03.1973 Cumartesi Günü Saat 11.00’de, İnegöl Mobilyacılar Alım Satım Kooperatifi (İMASKO) Osmanbey Caddesi No:42’de"İMSA 16"logosuyla bir teşhir salonu açılır. Kooperatif ortaklarının ve seçkin davetlilerin hazır bulunduğu açılış töreninde Başkan Halit Timur ve Kaymakam Ahmet Sivaslıgil birer konuşma yaptıktan sonra açılış kurdelesi kesilir. Kooperatif ortaklarının salondaki imalatları oldukça beğenilir.             Bu sergi sürekli açık kalarak yeni modellerle daha da geliştirilecektir. Bu özelliği nedeniyle açılan sergi bir bakıma kooperatif ortaklarının satış mağazası özelliğini de taşıyacaktır.            
Mobilya Sanayi ve Tarım Ürünleri
1979
Mobilya Sanayi ve Tarım Ürünleri
Henüz yeni bir kuruluş olan İnegöl Yöresi Turizm Tanıtma ve Folklor Derneği tarafından, 7-8-9 Eylül 1979 tarihlerinde düzenlenecek İnegöl Festivali çerçevesi içinde "Mobilya Sanayi ve Tarım Ürünleri" sergisi yapılacağı, 5 Temmuz 1979 tarihli Altı Eylül Gazetesinde duyurulur. Bu festivalin 16 Ağustos 1979 tarihli Altı Eylül gazetesinde; 12-13-14 1979 tarihlerine ertelendiği haberi yayınlanır. Lakin bu festivalin çeşitli nedenlerle yapılmadığı yapılan araştırmalarla belirlenir.
1985
Mobilya Festivali Düzenlenmesi Çalışmaları
6 Eylül 1985 tarihinde Yıldırım Gazetesi neredeyse tam sayfa, "Mobilyacılar birlik içinde hareket edip şirin ilçemiz İnegöl'de mobilya festivali düzenlemelidirler. Bu konuda tüm ilgililere çalışmaya davet ediyoruz" başlığı çıkar. İnegöl'ün düşman işgalinden kurtuluşu günü bu konu uzun uzadıya işlenirken, "İnegöl'ümüzde mutlaka bir festival düzenleyelim, inşallah bu festival ileriki yıllarda fuar şekline dönüşür." temennisi dile getirilir. Mobilyacılarda ürünlerini tanıtmak amacıyla "Mobilya Fuarı" düzenleme düşüncesi, 1983’den itibaren oluşmaya başlar. Bu amaçla İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonuyla Bursa'da, 7 Eylül 1984 tarihinde düzenlenen I.Halı ve Mobilya Fuarına ve 15 Ağustos 1985 tarihinde düzenlenen II.Halı ve Mobilya Fuarı’na en güzel ürünlerini sergileyerek katılırlar. İnegöl'ün Yıldırım ve Emek adlı iki yerel gazetesinde yayınlanan mobilya festivali düzenleme düşüncesi, halkı, yerel yöneticileri ve mobilyacıları harekete geçirir. İnegöl mobilyasını geniş kitlelere tanıtmak amacıyla İnegöl mobilyacıları, 11 Eylül 1985 tarihinde Kaymakam Veli Aslan, Belediye Başkanı Muhittin Tanoğlu ve Mobilyacılar Derneği birlikte katılımıyla yaptıkları toplantıda; Fikri Bayraktar, İbrahim Uz, Mehmet Hanifi Yıldırım, Sedat Demirel, Mülayim Şeşke, Mesut Şen, Necmi sürer, Ufuk İnç, Remzi Kök ve Halil Şekerci’den oluşan "Mobilya Festival Komisyonu "oluşturulur. Bu güzel haberi, 11 Eylül 1985 tarihinde Bursa Hakimiyet Gazetesi Okuyuculara duyurur.
Mobilya Dekorasyon Fuarı
1988
Mobilya Dekorasyon Fuarı
Eylül 1985 tarihinde kurulan Mobilya Festivali Düzenleme Komitesi yapmış olduğu çalışmalar sonucu istenen gelişme sağlanamadığından dağılır. Nihayet ,10 Nisan 1988 tarihinde, Özkan Güriş, Ali Kemal Tuna, Hasan Çağlayan ve Halil Şekerci' den oluşan bir mobilyacı heyeti, Belediye Başkanı Muhittin Tanoğlu' dan mobilya fuarı düzenlenmesi konusunda bir istekte bulunurlar. Heyetin bu isteğini kabul eden Muhittin Tanoğlu, bu mobilya fuarının 05 Mayıs 1998 tarihinde İnegöl Belediyesi'nin 110. kuruluş yıl dönümü nedeniyle, 02-05 Haziran 1988 tarihinde düzenlenecek olan "Bahar Şenlikleri" programının içinde bir etkinlik olarak düzenlenmesinin çok uygun olacağını belirtir. "Mobilya Fuarı"nın düzenlenmesi için gelen heyeti de, "Mobilya Fuarı Düzenleme Komitesi" olarak yetkilendirir. Komite, halen metruk vaziyette olan bu eski sebze-meyve halini (Bugün Belediye Ek Hizmet Binasının yeri) çok kısa süre içinde, büyük bir heyecanla istenilen şekle sokar. Yerlere halı, duvarlara da kumaşlar serilir. Işıklandırma, tertip ve düzen en güzelinden uygulanır. Yaklaşık 35 mobilya üreticisi ürünlerini ilk defa güzel bir şekilde sergileme imkânı bulur. Mobilya fuarının açılışı, Maliye Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in katılımı ile yapılır. Bir hafta süreyle açık kalan fuarı İnegöl halkı ve gelen misafirler büyük bir beğeniyle izlerler. Bu çalışma, mobilya üreticisinin kafasında mobilya fuar düşüncesinin tohumunun atıldığı güzel bir etkinlik olur. Ayrıca, oluşturulan bir değerlendirme kurulu tarafından katılımcı üreticiler arasında ilk resmi yarışma düzenledi. Dört kategoride dereceye girenler, şenliklerin halk konseri gecesinde halkın huzurunda ödüllendirilir.
İnegöl Kurtuluş Şenlikleri Festivali
1989
İnegöl Kurtuluş Şenlikleri Festivali
02-05 Haziran 1989 tarihleri arasında ilki düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Mobilya Fuarı’nın bu yıl da 14 Haziran 1989 tarihinde gerçekleştirilmesi için 12 Ocak 1989 tarihinde yapılan toplantıda düzenleme komitesi üyeleri belirlenir. Geçen yıl çok beğenilen çalışmaların daha iyi olması ve çok geniş halk kitlesine duyurabilmesi için bir de "Reklam ve Tanıtım Komitesi" kurulur. Belediye başkanı Muhittin Tanoğlu toplantıda yaptığı konuşmada; "Geçen yıl sürenin kısıtlı olması, hem kültürel etkinliklere iştirak eden İnegöllüleri, hem de organizasyon komitesinin sıkıntıya soktu. En büyük arzumuz şenlikleri ve mobilya fuarına geleneksel hale getirmektir. (Beldemiz İnegöl Ocak 1989) 26 Mart 1989 tarihinde yapılan genel seçimlerde Belediye Başkanlığı yönetime el değiştirir. Cemal Arık Belediye Başkanlığına seçilir. Yeni yönetim Belediye Kuruluş ve Bahar şenliklerini iptal ederek yerine "İnegöl Kurtuluş Şenlikleri festivali" adıyla 6 Eylül 1989 tarih için festival programı hazırlanır. Festival programı içinde, Organize Sanayi Bölgesi I.Caddesi'nde bulunan İmsan sandalye fabrikasının büyük bir deposunda, 20-25 mobilya üreticisinin katılımıyla bir mobilya sergisi düzenlenir. Lakin, yerleşim alanının uzaklığı nedeniyle çok kişi bu sergiyi görme imkanı bulamaz. Bu sergi düzenlenmesinde kendi işyeri tahsis eden ve düzenleme komitesinde olağanüstü çaba sarf eden İnegöl'ün önemli ve önder mobilyacılarından biri olan İbrahim Eroğlu'nu da burada anmamız gerekir.
KURTULUŞ ŞENLİKLERİ
1990-1991
KURTULUŞ ŞENLİKLERİ
6-12 Eylül 1990 ve 6-12 Eylül 1991 tarihlerinde kutlanan, İnegöl Kurtuluş Şenlikleri ve Mobilya Fuar etkinlikleri ise, Osmanbey Caddesi'ndeki mobilyacıların, mağaza ve mağaza önlerinde sergiledikleri mobilyaları, yerli ve yabancı alıcıların beğenisine sunmaları ile sürdürülür.
Mobilya Ürünleri Sergisi
1992
Mobilya Ürünleri Sergisi
İnegöl'ün düşman işgalinden kurtuluşu anısına düzenlenen ‘’Kurtuluş Şenliklerinin" dördüncüsü, 4 Eylül 1992 tarihinde saat 10.00’da başlar. Şenlik etkinliklerinden birisi de İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası tarafından organize edilen "Mobilya Ürünleri Sergisi" İnegöl Organize Sanayi Sergi Salonu’nda Bursa Valisi Necati Çetinkaya, Bursa Milletvekili Kadri Güçlü, Kaymakam Fethi Yorulmaz, Belediye Başkanı Cemal Arık ve diğer davetlilerin de katılımıyla açılışı yapılarak halkın beğenisine sunulur. Bursa Milletvekili Kadri Güçlü törende yaptığı konuşmada, İnegöl'ün mobilyacılıkta gösterdiği aşamayı dile getirerek artık bir mobilya fuarının oluşturulmasının gerekli hale geldiğini söyler Kurtuluş Şenlikleri 92'nin en önemli çalışmalarından birisi de, Şenlik programının koordinatörü olan İnegöl Kültür Sanat ve Yardımlaşma Vakfı’nın Araştırmacı Yazar Kenan Kahraman'ın uzun çalışmaları sonucu kaleme almış olduğu "Geçmişten Günümüze İnegöl" adlı kitabın bastırılarak İnegöl halkına sunulması olmuştur. 2017 yılı itibariyle de halen birinci el kaynak oluşumunu sürdüren 270 sayfa resimli ve belgeli bu kitap, daha uzun yıllarda bu özelliğini sürdürecektir.
Sanayi Ürünleri Sergisi
1993
Sanayi Ürünleri Sergisi
02-06 Eylül 1993 tarihleri arasında İnegöl Kültür Sanat ve Yardımlaşma Vakfı'nın organizasyonuyla gerçekleştirilen "Kurtuluş Şenlikleri", 02.09.1993 tarihinde başlar.  Şenlik programı gereğince aynı gün saat 12.00’de İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Sergi Salonu’nda OSB’de üretimde bulunan çeşitli fabrikaların ürettiği Sanayi Ürünleri Sergisi açılarak halkın izlenimine sunulur. Sergideki ürünler arasında azda olsa mobilyacılıkta kullanan sunta, kaplama ve buna benzer ürünlerde bulunur.
I. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
1994
I. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimleri Sonucu belediye başkanlığına Hikmet Şahin ve ekibi seçilir. Önce Mobilya Fuarı Düzenleme Komitesi oluşturulur. 06-11 Eylül 1994 tarihleri arasında kutlanan beşinci İnegöl Kurtuluş Şenlikleri Programı içinde yer alan İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 6 Eylül 1994 tarihinde saat 16.00’da eski perşembe pazarı (bugün AVM) yerinde düzenlenen törende halkın izlenimine açılır. Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ile İMASKO’nun organizasyonuyla gerçekleşen bu fuara 134 üretici firma katılır.Bu firmalar,600’e yakın değişik modellerle yapılmış ürünlerini sergilerler. İnegöl'de ilk defa böyle büyük bir organizasyon yapılması sonucunda, kimsenin beklemediği bir başarı elde edilir. Belediye Başkanı Hikmet Şahin yapmış olduğu konuşma sırasında ‘‘Gelecek yıl öyle bir tanıtımı kampanyası başlatalım ki Türkiye'deki bütün televizyon kanalları ve büyük gazeteler belirli bir süre İnegöl mobilyasından ve fuarından bahsetsin" demiştir. İnegöl'de bugüne kadar yapılan fuarların en büyüğü ve en güzeli bu fuar olur. Fuara katılan mobilya üreticileri, diğer firmalar tarafından üretilmiş olan yeni modelleri ve çeşitleri bir arada görme imkânı bulur. Halk ve gelen misafirler ilk defa yüzlerce çeşidi bir arada görürler. Fuara katılan, katılmayan mobilya üreticilerinde, İnegöl'de mobilya fuarı düzenlemesi fikri daha da güçlenir. Bu fuarda ilk defa, İMASKO tarafından 10.000 adet bastırılan mobilya kataloğu, Türkiye'de ulaşılabilen mobilyacı ve beyaz eşya satıcılarına kargo aracılığıyla dağıtılır. Bu katalog, İnegöl’ün ilk toplu mobilya üreticileri kataloğu olur. İnegöl'de gerçekleştirilen bu geniş kapsamlı çalışmaya olağanüstü ile gösterilir. Bu fuarın gerçekleştirmesinde emeği geçen; Tertip Komitesi Başkanı ve İMASKO murahhas üyesi Bülent Temelli ile İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Habil Kosova’ya, 14 Eylül 1994 tarihindedüzenlenen bir törenle, Belediye Başkanı Hikmet Şahin tarafından başarı plaketi verilir.
III. Mobilya Dekorasyon Fuarı
1996
III. Mobilya Dekorasyon Fuarı
İnegöl mobilya üreticileri fuarlara alışırlar. Bu defa İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Habil Kosova ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin uzun uğraşlar ve yorucu çalışmalar sonucu sadece İnegöl üreticilerinin katılacağı II.İnegöl Mobilya Fuarı’nı İstanbul'da, 12-16 Haziran 1996 tarihleri arasında, Meliha-Avni Sözen Fuar ve Kültür Merkezi'nde  düzenlerler. Bu organizasyonun en önemli özelliği; İnegöl dışında hiçbir aracı kurum kullanmadan düzenlenmiş bir organizasyon olmasıdır. Bu bir bakıma işin özünün de anlaşıldığını gösteren bir gelişmedir. İnegöl'den 85 mobilya üreticisi ürünlerinin tüketicilere sunarlar. Bu fuardan da önemli tecrübe ve ekonomik kazanımlarla dönen İnegöl mobilyacıları ise, hiç vakit kaybetmeden, 02-08 Eylül 1996 tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. Kurtuluş Şenlikleri ve Mobilya Fuarı için hazırlıklara başlar. Her yıl önemli tecrübeler de kazanan Fuar Düzenleme Komitesi bu yıl; Burhan Alıcı, Hamdi İdil, Zeki Anıl Gülşen ve Nizamettin Yüksel'den oluşur. Uzun ve yorucu uğraşlar sonunda perşembe pazar yerinde düzenlenen mobilya fuarı,Çevre Bakanı Ziyaettin Tokar, Bursa Milletvekili Altan Karapasaoğlu, İnegöl Kaymakamı Tahsin Cumhur Önal ve İnegöl Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in katılımıyla 2 Eylül 1996 Pazartesi günü saat 11.30’da açılış yapılır. Bu fuarda ilk defa binlerce fuar davetiyesi bastırılarak ilgili kişilere, protokole gönderilerek fuara davet edilir. Bir hafta süreyle halkın izlenimine sunulan mobilyalar, davetliler ve misafirler tarafından çok beğenilir. Lakin son iki gün esen sert rüzgârlar ve ardından gelen şiddetli yağmur, fuara katılan üreticileri ve ziyaretçileri olumsuz yönde etkiler. Gerek katılımcılar ve gerekse halkta; bundan sonra yapılacak fuarların kapalı alanda yapılmasının daha uygun olacağı düşüncesi oluşur.
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
1997
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
İnegöl Belediyesi ile Marangozlar ve Mobilyacılar Odası tarafından düzenlenecek olan Mobilya Dekorasyon Fuarı’nın daha iyi ve güzel olabilmesi için,  Başkanlığını Zeki Anıl Gülşen, Hamdi İdil, Şevket Uğurdağ ve Burhan Alıcı'dan oluşan bir Düzenleme Komitesi oluşturulur. Komite ilk önce; 01-10 Kasım 1991 tarihinde yapılacak olan mobilya ve dekorasyon fuarının, yapımı henüz bitmemiş olan dört katlı Belediye Ek Hizmet Binası’nda yapılmasının çok uygun olacağına karar vererek çalışmalara başlar. Önce fuar için bir logo yarışması düzenlenir. Yarışmaya katılan 80 eserden Refik Koç'un logo çizimi birinci olarak seçilir ve yazışmalarda, tanıtım broşürlerinde, bayrak ve flamalarda kullanılmaya başlanır. Gazetelere reklamlar verilir. Televizyonlarda altyazı geçişli reklamlar yayınlatılır. İlk defa bir mobilya kataloğu yaptırılır. Radyolarda reklamlar yayınlatılır. Fuar düzenleme komitesinin olağanüstü çalışmalarıyla, İnegöl Mobilya Dekorasyon fuarının açılışı bütün yurtta durulmuş olur. Belediye Ek Hizmet Binası’nın katlarında, kapalı bir mekânda profesyonelce düzenlenmiş olan bu fuara, 72 İnegöl mobilya üreticisi en nadide yeni moda ürünleri ile katılır. Bu güzel fuarın açılışını da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Onur Konuğu olarak katılımıyla, 01 Kasım 1997 tarihinde halkın izlenimine açılır. Çok yoğun bir katılımla açılan fuara, halkın olan üstü ilgi gösterdiği görülür. MODEF komitesinin çalışmaları sayesinde, her bölgeden mobilya toptan alıcıları gelir. Konu ile ilgili MODEF Başkanı Zeki Anıl Gülşen; fuarda amaca ulaşıldığını, daha önceleri İstanbul, Trakya ve İç Anadolu Bölgesi’ne hitap eden İnegöl mobilyasına, bu defa Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nden de talep geldiğini, Antalya, İzmir, Denizli, Mersin gibi illerden gelen mağaza müşterilerinin de oldukça fazla olduğunu belirtir. Büyük ilgi gören MODEF mobilya ve dekorasyon fuarın, 150.000 kişi gezer. Bundan sonra düzenlenecek mobilya fuarlarının kapalı ve daha büyük mekânlarda yapılması düşüncesi mobilyacılar tarafından benimsenir. Böylece modern fuarcılığın temelleri burada atılmış olur. 1997 yılında Belediye Ek Hizmet Binası inşaatı bitmiş mal sahiplerine, Ağustos 1997'de teslimi yapılacaktır. Zeki Anıl Gülşen ile çalışmaları ile mal teslimi Ekim 1997 tarihine ertelenir. Böylece 1997 Mobilya Dekorasyon fuarı ek hizmet binasında yapılır. Komitede Zeki Anıl GÜLŞEN, Yavuz UĞURDAĞ, Hamdi İDİL ve Burhan ALICI’dan oluşur.  Hummalı bir çalışma sonucu: -Gazetelere reklamlar verilir. -TV'lerde altyazı geçişli reklamlar verilir. -İlk katalog yaptırılır. -İlk defa logo kullanılır. (80 kişi katılır Refik Koç'un eseri seçilir.) -İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı sağlanır. -Yapılan bu çalışmalar reklam konusunda çok ses getirir. Fuara katılanlar sonuçtan çok memnun olur. -İnegöl'ün modern anlamda ilk fuarı olur.                                                              -Mobilyacılar bundan böyle kapalı mekân isteğinde bulunur.
MOBİLYA VE DEKORASYON FUARI
2000
MOBİLYA VE DEKORASYON FUARI
01- 10 Kasım 1997 tarihleri arasında düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, gerek mobilyacılar gerekse tüketicilerde çok büyük bir memnuniyet ve heyecan oluşturur. Daha güzele, daha iyiye nasıl ulaşılabilir düşüncesi hızla konuşulmaya, tartışılmaya başlanır. 1997 yılının son günlerinde, Marangozlar ve Mobilyacılar Odası'nın toplantı salonunda mobilya üreticileri, Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Belediye Başkan Yardımcılarının da katıldığı kalabalık bir toplantı yapılır. Katılımcıların çoğunluğu kapalı bir fuar alanı yapılmasını istediklerini belediye başkanı Hikmet Şahin'e anlatırlar. Bu olumlu gelişmeden sonra Şevket Uğur ve Zeki Anıl Gülşen, konuyla ilgili çalışma yapmak üzere görevlendirilir. Bugün kültür parkın bulunduğu yer yemyeşil bir çayırdır. Kapalı fuar alanının burada olabileceği, şehre yakınlığı çevresinin genişliği, otopark alanının rahatlığı gibi çeşitli düşünceler, Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e iletilir. Bu düşünceler doğrultusunda, İnegöl Belediyesi tarafından altyapı çalışmaları başlatılır. Hızlı bir çalışma sonucu fuar alanı, 11-19 Kasım 2000 tarihinde düzenlenecek mobilya ve dekorasyon fuarına yetiştirilir. Bu nedenle de 1998-1999 yıllarında İnegöl'de Mobilya Fuarı düzenlenmez. İnegöl Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in girişimleriyle yapılan ve bugün ismini taşıyan parkın içinde, 5600 metre² alan üzerine Mobilya ve Dekorasyon Fuar Merkezi'nin yapımına 1998 yılında başlanır. Bu nedenle de, 1998 ve 1999 yıllarında İnegöl'de Mobilya ve Dekorasyon Fuarı düzenlenmez. Kültürpark içinde yapılan ve 5600 metre² kapalı alana sahip olan Kültürpark Fuar merkezi, 11-19 Kasım 2000 tarihinde "Mobilya ve Dekorasyon Fuarı" etkinliği İle kapılarını açar. Fuarın açılışı, fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan tarafından yapılır. Milletvekilleri ve diğer protokolün de katıldığı tören sonunda, fuarda sergilenen mobilyalar beğeni ile izlenir. Fuarın tanıtımı için 30 milyar harcanır. Fuarda "MODEF "logosu kullanılır. İnegöl Belediyesi ile İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası'nın ortaklaşa düzenlediği bu fuara, 80 İnegöl'ü mobilya üreticisi, profesyonel anlamda stant açarak katılır. İlk defa modern anlamda fuar kataloğu bastırılır. Bu fuar İnegöl'ün profesyonel anlamda düzenlediği ilk fuar olur. Fuar süresince İnegöl halkı mobilya fuarını gezer. Fuar, gerek mobilya imalatçılarını ve gerekse izleyenleri ziyadesiyle memnun eder. 16 Kasım 2000 tarihinde "Usta ve Mesleğe Saygı" etkinliği düzenlenir. Bu etkinlikle bugüne kadar İnegöl mobilyasına emek vermiş eski ustalara "teşekkür belgesi" verilir. Törenden sonra da MODEF 2000 Mobilya ve Dekorasyon Fuarı gezilir.
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
2001
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
11-19 Kasım 2000 tarihleri arasında açılışı yapılan mobilya ve dekorasyon fuarında alınan başarı kişi ve kuruluşları oldukça memnun eder. Buradan alınan pozitif enerji, bilgi ve tecrübe, mobilya üretici firmalarını yurt içi ve yurt dışında düzenlenen mobilya ve dekorasyon fuarlarını gezip görmeye yönlendirir. Bu amaçla Almanya- Köln, Ankara, İstanbul gibi yerlerde düzenlenen fuarlara toplu katılımlarla geziler düzenlenir. Artık mobilya üreticileri Türkiye ve Dünya’yı tanımaya başlamışlardır. Çünkü İnegöl'de düzenlenecek mobilya ve dekorasyon fuarları için yer sorunu çözülmüştür. 19-29 Ekim 2001 tarihinde yapılan Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF) İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile İnegöl Mobilyacılar ve Marangozlar Odası tarafından organize edilir. Oluşturulan Organizasyon Komitesi'nde; Hikmet Şahin, Metin Anıl ve Hamdi İdil ile Burhan Alıcı, Bülent Temelli, Rahmi Güneş, Orhan Zeybek, Abdullah Özdemir, Özkan Güriş, Yavuz Uğurdağ, M. Savaş Sezer görev alırlar. MODEF 2001 hazırlıklarına haziran ayında başlanır. Geniş kapsamlı bir çalışma grubu oluşturulduğundan hedef ve başarı çıtası da yüksek tutulur. Fuar Komitesi Başkanı Burhan Alıcı, 20 Eylül 2001 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında; 30.000 adet davetiye bastırdıklarını, 19 Eylül 2001 tarih itibariyle davetiyelerin yurtiçi ve yurtdışında ilgili kişi ve kuruluşlara dağıtımına başlandığını, ayrıca, İnegöl'de mobilya taşımacılığı yapan arabaların tentelerine tanıtım amacıyla,  MODEF 2001 logosuyla birlikte, İnegöl mobilyasını da tanıtan reklamlar yazdırıldığını, böylece çok geniş halk kitlesine ulaşılmayı amaçladıklarını belirtmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda organizasyon komitesine, üretici firmalardan olağan üstü müracaat ulaşır. 5600 metrekare kapalı alana ilave olarak, 4000 metrekarelik dev büyük çadırlar kiralanır. İçerde ve dışarıda 137 stant kurulur. Kültürpark alanındaki İnegöl Belediyesi Fuar merkezi önünde, 19.10.2001 tarihinde saat 14.00’te İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ve Marangozlar Mobilyacılar Odası’nın ortaklaşa düzenlemiş oldukları MODEF 2001, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılır. Fuar açılışında binlerce davetli hazır bulunur. Fuarı 75.000 kişi ziyaret eder. Birçok il ve ilçeden toptancı ve ev müşterisi gelir. İnegöl mobilya üreticileri, Fransa, Belçika, İsviçre, Yunanistan, Libya, Mısır, Arabistan, Irak, Suriye, Makedonya, Kosova gibi birçok ülkeden gelen alıcılarlaiki milyon dolardan fazla iş bağlantısı yaparlar. Bu gelişmelerin İnegöl’e çok olumlu yansımaları olur. Bugüne kadar uluslararası standartlarda çalışmayı ön plana alarak, makine ve donanımlarını buna göre yenilerler. İşlerinin ve imalathanenin büyütülmesinin gerektiğini anlayarak gelecek hedeflerini bu düşünceler doğrultusunda belirlerler.
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
2002
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
MODEF 2001'in çok başarılı ve verimli bir şekilde sonlanması sonucu, 28 Mayıs 2002 tarihinde Belediye Başkan Hikmet Şahin,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Hamdi İdil, MÜSİADİnegöl Şubesi Başkanı Ahmet Selvioğlu,Mobilya Dekorasyon Fuarı Organizasyon Komitesi Üyeleri;  Bülent Temelli, Abdullah Özdemir, Özkan Güriş, Yavuz Uğurdağ, Rahmi Güneş, Orhan Zeybek ve Mustafa Savaş Sezer ile fuarlara katılımcı olarak iştirak eden firma temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı düzenlenir. İnegöl mobilya fuarcılığının bundan sonra şirketleşmesi gerektiği konuşulur. İlk adım olarak, MODEF Organizasyon Komitesi’nin en kısa sürede şirket kurması şartıyla Kültürpark Fuar Merkezi, İnegöl Belediyesi tarafından on yıllığınakullanım amacıyla MODEF'e devredilir. 10-20 Ekim 2002 tarihleri arasında İnegöl Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Mobilyacılar Odası’nın ortaklaşa düzenledikleri Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF )'in açılışını, Ak Parti Genel Başkanı Abdullah Gül yapar. İnegöl mobilya üreticilerinin olağanüstü stant tahsisi talepleri sonucu, fuar alanının dışında da portatif çadırlar kurularak kapalı alan 9600 metrekareye ulaşır. 81 Üretici firma, en yeni modellerini en güzel sunumla tüketicilerin beğenisine sunar. Organizasyon komitesinde görev alan Burhan Alıcı (Başkan), Bülent Temelli, Özkan Güriş, Abdullah Özdemir, Yavuz Uğurdağ, Rahmi Güneş, Orhan Zeybek, M. Savaş Sezer bu fuarın mükemmel bir şekilde sonuçlanması için özveriyle çalışırlar. Binlerce yerli ve yabancının beğeniyle izlediği fuara Ürdün, Filistin, Bulgaristan, Romanya, Fransa, Makedonya, Yunanistan gibi birçok ülkeden alıcılar gelir.
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
2003
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
İnegöl Yönetici ve Fuar Düzenleme Komitesi üyeleri, MODEF 2003'ün İnegöl’e yakışan bir fuar organizasyonu olabilmesi için her şeyi yaparlar. Bu yıl çağdaş bir fuar gerçekleştirmenin adımlarını fuarda bir numara olmayı hedeflerler. Son üç senede, 70.000'den fazla ziyaretçiyi İnegöl’e çeken Mobilya ve Dekorasyon Fuar’ının (MODEF) bu yıl 80.000 ziyaretçi getirmesini hedeflerler. Yaklaşık bir ay ulusal medyada yazılı ve görsel olmak üzere seri tanıtımlar gerçekleştirilir. 2002 yılında fuar merkezi dışında kurulan portatif çadırlar hoş bir görüntü vermediğinden bunların tekrar kurulmasından vazgeçilir. 13 Eylül 2003 cumartesi günü saat 14.30’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok geniş bir protokol ile mobilyacı ve vatandaşların da katılımıyla MODEF 2003’ün açılış yapılır. 5600 metrekare kapalı alanda 54 mobilya üreticisi en son üretilmiş olan modellerini halkın beğenisine sunarlar. Halkın Başbakan Tayyip Erdoğan'a yoğun sevgisi, basınında olağanüstü ilgisi, tüm dikkatleri İnegöl ve İnegöl mobilyasına yönlendirir. Ayrıca, İnegöl’ün çözüm bekleyen sorunları da birinci elden Başbakana bir dosya şeklinde iletilir.  Türkiye'nin her köşesinden mobilya toptancıları yanında İngiltere, Yunanistan, Almanya, Bulgaristan, Filistin, İsrail, Mısır, İran ve Dubai gibi dış Türklerden mobilya Toptancıları iş bağlantıları yaparlar. Bu yıl aktif olarak, 75.000 ziyaretçi katılır. Ayrıca geçen yıla göre profesyonel alıcı sayısı ikiye katlanarak, 25.000'e ulaşır. İnegöllü mobilyacılar teşhir standı bulabilmek için birbirleriyle adeta yarışır. Bu nedenle fuar alanının genişletebilmesi için ilk adımlar atılır. Ardından bir yapılaşmaya gidilerek yönetimde; İnegöllü mobilyacıların bulunduğu profesyonel bir organizasyon şirketi kurularak yetki devrini gerçekleştirmek düşüncesiyle çalışmalar başlatılır.
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
2004
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
Yıllardır Eylül-Ekim aylarında yapılan MODEF Fuarları, bu yıl organizasyon komitesinin üretici firmalarla yapmış olduğu görüşmeler sonucu, MODEF 2004'ün mayıs ayında yapılmasına karar verir. nn Mobilya üreticileri ve Fuar Düzenleme Komitesi hızla hazırlıklara başlar. Üreticilerden gelen yoğun teşhir standı talebi karşısında, yeniden portatif büyük çaplı çadırlar kurularak kapalı alan genişletirler. Türkiye'nin yanı sıra dünyanın önemli şehirlerinde yaptıkları reklam kampanyalarıyla da MODEF 2004'e renk katılır. nn 8-16 Mayıs 2004 tarihleri arasında düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı "MODEF" in açılışını Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen yapar. nn Önceki yıllarda, İnegöl Belediye Başkanlığı yapan Hikmet Şahin bu törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ in de hazır bulunduğu açılışa çok sayıda yerli ve yabancı misafir de katılır. Çadır alanları da dâhil, 9600 metrekare kapalı alanda, 102 mobilya üreticisi stant açar. Birçok üretici firma, çeşitli ülkelerden ve yurt içinden gelen alıcılarla satış anlaşmaları yaparlar. nn Eskişehir, Kayseri ve Sakarya illerinin Marangoz ve Mobilyacılar Odalarının Yönetici ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MODEF 2004'ü topluca gezerler, fuarın gayet profesyonelce bir çalışma olduğunu ilgililere ilettiler. MODEF 2004'e katılan 102 katılımcı firma plaketlerle ödüllendirilir. nn İnegöl mobilyasının uluslararası fuarlarda yerini alabilmesi için "Organizasyon Şirketi" kurulması düşüncesi mobilyacılar tarafından gündeme getirilir. Yapılan uzun toplantı ve görüşmeler sonunda, MODEF ’in şirketleşmesi sonucuna varılır. Bu yönde çalışmalar başlatılır. nn Ticaret ve Sanayi Odası, 27 Eylül-02 Ekim 2004 tarihleri arasında 20 mobilya üretici firma sahibini, Almanya, Dubai ve Yunanistan ülkelerine iş gezilerine götürür. Aynı tarihler arasında düzenlenen İtalya Uluslararası Mobilya Fuarı gezilir. Türkiye'den Doğtaş, Alfemo, İnegöl'den de Gala Mobilyanın katıldığı bu fuar, mobilyacıların ufkunu genişletir. n
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
2005
Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
17-25 Eylül 2005 tarihleri arasında düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile diğer üst düzey protokol ve yoğun bir halk katılımıyla saat; 14.00’te halkın izlenimine açılır. Bu fuarda, ilgiyi biraz daha artırması amacıyla ünlü mankenlerden Gizem Özdilli ve ekibi de açılışa renk katar. Önceki yıllarda, amatörce de olsa fuar organizasyonlarını başarılı bir şekilde düzenleyen MODEF, 30 Nisan 2005 tarihinde MODEF Anonim Şirketi olarak profesyonel bir kuruluş haline gelir. Bu yıl düzenlenen Mobilya Dekorasyon Fuarı da, bu şirketin ilk fuar düzenlemesi olur. nn Mobilya üreticilerin çok yoğun teşhir standı isteği doğrultusunda fuar alanının yan tarafına çadırlar kurulur. Böylece fuarın kapalı alanı, 9600 metre² çıkarılmış olur. nn Her yıl yenilenen çeşitli model mobilyalar, 17-25 Eylül 2015 tarihleri arasında halkın, yurtdışından ve yurtiçinden gelen mobilya toptancılarının yoğun ilgisiyle karşılanır. İnegöl mobilya üreticilerinin yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen mobilya fuarlarına da gerek katılımcı ve gerekse gözlemci olarak gitmeye başlamaları, oralarda gördükleri güzellik ve özellikleri üretimlerine yansıtmaları sonucu, her yıl yapmış oldukları satış bağlantılarında önemli bir yükseliş gözlenir. nn 23 Eylül 2005 saat 17.00’de fuar alanında yapılan anlamlı bir törenle de katılan tüm mobilya üreticilerine Teşekkür Plaketi verilerek üreticiler ödüllendirilir. n
MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ. KURULDU
2005
MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ. KURULDU
İnegöl mobilyasının Türkiye ve Dünya’da en iyi şekilde tanıtımını sağlamak, pazar alanlarını genişletmek amacıyla düzenlenen çalışmalar kapsamında yer alan MODEF, İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nın daha etkili ve profesyonelce yapılması amacıyla, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası tarafından, 30.04.2005 tarihinde ortaklaşa MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ. kurulur. İnegöl Belediyesi de Belediye Meclisinin, 05.05.2005 tarihinde almış olduğu şirkete katılım kararıyla, MODEF nFUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ.’ nin ortak sayısı üçe çıkar. MODEF nFUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ. Yönetim Kurulu Başkanlığına Alinur Aktaş (Belediye Başkanı), II. Başkanlığa Orhan Zeybek getirilir. nn  Bundan sonra İnegöl’de düzenlenecek Mobilya Fuarları, MODEF FUARCILIK Tarafından düzenlenecektir. Bu oluşum, İnegöl Mobilya üreticilerin emin adımlarla Dünya’ya açılma çalışması olarak algılanır. MODEF FUARCILIK İlk olarak, her yıl Mayıs ayında yapılan Mobilya ve Dekorasyon Fuarının düzenleme tarihini, önceki yıllarda olduğu gibi Eylül ayına alınmasıyla işe başlar. Ayrıca, 2006 yılından itibaren de, Nisan ve Kasım aylarında toplam iki fuar düzenleme kararı alınır. nn   nn  
E-Mobili’ 04 Fuarı  (Özel Fuar)
2005
E-Mobili’ 04 Fuarı (Özel Fuar)
’Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları ve Ağaç İşleme Makineleri Fuarı’’ nn Büyük bir atılım içinde olan İnegöl mobilyası, "İnegöl üretim ihtiyaçlarını kendi fuarında karşılıyor" sloganı ile yola çıkan İnegöl Fuarcılık ikincisini düzenlediği Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları ve Ağaç İşleme Makineleri Fuarı, büyük bir ilgiyle karşılanır. İnegöl Fuarcılık Genel Müdürü Murat Yılmazsoy açılışta yaptığı konuşmada; "Yerli ve yabancı büyük firmalardan bu yıl aramıza birçok firma katıldı. Bizim bu fuarı düzenlemedeki amacımız, İnegöl mobilya üreticisinin tedarik anlamında çözüm bulabilmesine yardımcı olabilmekti’ diye konuşur. nn Geçen yıl İnegöl Fuarcılık tarafından ilki düzenlenen E-mobilİ 04 İnegöl Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları ve Ağaç İşleme Makineleri Fuarı, alanında ilk kez düzenlenmesine karşılık katılımcı firmalar, sektör mensupları ve üretici firmalar tarafından olumlu karşılanır. nn Sektör temsilcilerini, ilgili kuruluşları, mobilya üreticilerini aynı çatı altında buluşturacak olan bu fuar, 05-23 Mart 2005 tarihinde İnegöl Fuar Merkezi’nde açılır. Son yıllarda üretim, model ve tasarımlarıyla sınırlarını genişleterek dünyaya açılan İnegöl, fuar sürecince sektörle ilgili gelişmelere ve yeniliklere tanık olur. E-mobili 05 ile yurt içi ve yurt dışındaki mobilya sanayicileri, ağaç işleme makineleri, orman ürünleri, döşemelik kumaşlar, mobilya üretim ekipmanları, üreticileri, satıcıları ve distribütörleri yeni ürünler ve teknolojileri sergilerler. nn Açılışa Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, İnegöl Kaymakamı Erdoğan Bektaş, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İnegöl Ticaret Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Hamdi İdil, sanayici, işadamları ve basın mensupları ile çok sayıda davetli katılır. 79 büyük firmanın teşhir standı açtığı bu fuara, çeşitli il ve ilçelerden gelenlerin yanında, Arnavutluk Avustralya, Güney Kore, Almanya, Sırbistan, Karadağ, İngiltere, Gürcistan, Yunanistan ve Mısır gibi ülkelerden de ziyaretçiler gelir. n
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2006
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
MODEF LTD. ŞTİ. ile üretici firmaların ortaklaşa düzenledikleri toplantılarda, 2006'dan itibaren her yıl, Nisan ve Kasım aylarında olmak üzere iki fuar düzenlenmesi kararı alınır. MODEF ve MODEF EXPO adlarıyla düzenlenecek fuarların birincisinin, 02-15 Nisan 2006 tarihleri arasında "MODEF 2006" olarak düzenleneceği duyurulur. 02-15 Nisan 2006 tarihleri arasında düzenlenen MODEF 2006 fuarı, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in katılımlarıyla açılış yapılır. MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ.’nin düzenlediği bu fuara ilgi oldukça büyük olur. 144 firma stant açar. Kiralanan iki büyük çadır ile sergi alanı, 16.000 metrekareye çıkarılır. Fuar, 2000 profesyonel ziyaretçi ve yabancı firma temsilcisi ile binlerce vatandaş tarafından beğeniyle izlenir. Çeşitli iş bağlantıları yapılır. Fuarın son günlerinde dışarıda kullanılan çadırlar, sert esen rüzgârlara dayanamayarak 12.4.2006 tarihinde yıkılır. Bu duruma tüm yöneticiler ve mobilya üreticileri derinden üzülür. Böyle sorunların bir daha yaşanmaması için İnegöl Belediyesi, 2006 yılı sonuna doğru fuar alanının işletmesini, MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ’ ne on yıllığına kira karşılığı devredilmesi kararı alınır. Bu gelişmeler üzerine MODEF LTD. ŞTİ, Fuar alanının genişletilmesi için çeşitli çalışmalar yapar. Bu çalışmalar ilgili kişilerce tartışıldıktan sonra, yaptırılan proje doğrultusunda, 5 Kasım 2006 tarihinde mevcut alana ilave edilerek fuar alanının temelleri atılır. 6500 metrekare olan fuar alanını, 26.000 metrekareye çıkaracak olan yeni fuar alanının, MODEF 2007'ye yetiştirilmesi amaçlanır. İnegöl mobilyacıları da bu projeye tüm güçleriyle katılırlar. Çünkü düzenlenen her mobilya fuarı, mobilyacılara yeni bilgi ve tecrübeler kazanmaktadır.
Mobilya Dekorasyon Fuarı -  MODEF EXPO’ 06
2006
Mobilya Dekorasyon Fuarı - MODEF EXPO’ 06
06-12 Kasım 2006 tarihleri arasında "MODEF EXPO 06" halka kapılarını açar. Fuar açılışı; 05 Kasım 2016 Pazar günü saat 12.00’de Bursa Valisi Nihat Canpolat, İnegöl Kaymakamı Erdoğan Bektaş, Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile geniş bir protokolün ve vatandaşların katılımıyla yapılır. Böylece, yılda iki defa fuar düzenlenmesi fikri uygulamaya geçmiş olur. Bu arada da, mevcut Fuar Merkezi’ne yapılacak ilave binanın temeli de atılır. İnşaatı bittiğinde, 26.000 metrekare kapalı alana sahip olunacaktır.  "MODEF EXPO 06" ihracata yönelik olan bir fuardır. Açılışının ilk gününde dış devletlerden 150 alıcı gelir. Bu organizasyona,20 ülkeden 330 profesyonel alıcı katılır. İhracata yönelik ilk EXPO olmasına rağmen, İnegöllü mobilya üreticileri çok memnun olurlar. Ayrıca yurt içinden binlerce alıcı firma temsilcisi iş bağlantısı yapar.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2007
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ve İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası tarafından kurulan MODEF fuarcılık LTD. ŞTİ. tarafından düzenlenen MODEF 2007 İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, 26 Mayıs 2007 tarihinde saat 13.00’de törenle halkın izlenimine açılır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili çalışmalar nedeniyle Devlet Bakanı Mehmet Âli Şahin açılışa katılamaz. Mobilya üreticisi firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara, Bursa Valisi Nihat Canpolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, il ve ilçe protokolü üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Modef 2007 kapılarını açar. Mobilya üreticileri geliştirdikleri en son modellerini, yapılan ilavelerle genişleterek adını da "İnegöl Uluslararası Fuar Merkezi" olarak değiştirilmiş 26.000 metre² kapalı alanda, rahatça izleyenlere sunarlar. Geniş, çağdaş ve ferah mekânlarda sergilenen mobilyalar, alıcıların ve izleyenlerin büyük beğenisini kazanır. Yurtiçi ve yurtdışı alıcılarıyla çeşitli iş bağlantıları yapılırken, İnegöl mobilyasının ününe ün katılır. Bütün bu olumlu gelişmelerden sonra, teşhir yeri sonu sorunu çözüldüğü için çadır kiralama dönemi de kapanmış olur. 01 Haziran 2007 cuma günü Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ve MODEF Öğretim Kurulu Üyesi Bülent Temelli, fuara katılan üretici firmaların stantlarını tek tek ziyaret ederek birer katılım belgesi verirler.
MODEF EXPO ’07
2007
MODEF EXPO ’07
İnegöl Uluslararası Fuar Merkezi'nde "MODEF EXPO 07", 05-11 Kasım 2007'de ikinci defa halka kapılarını açar. TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın yaptığı açılışa, Bursa Valisi Nihat Canpolat, Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ve ilçe protokolün tamamı ve çok sayıda vatandaş da katılır. Bu yıl ikincisi düzenlenen MODEF EXPO 07, çok geniş ve yenilenen yüzüyle 24.500 metre kare alana sahip "Uluslararası Fuar Merkezi’nde açılır. Bursa ve ulusal basın olağan üstü bir ilgi gösterir. Misafirler ve İnegöl halkı daha ilk günden itibaren fuarı meraklı gözlerle izler. MODEF EXPO‘07 için özel hazırlanmış broşürler Libya, Suriye ve İran’ da elden dağıtılır. Bazı gazetelerin Avrupa baskılarına reklamlar verilir. Fuarın duyurulması amacıyla Türkiye genelinde, 67 yerel televizyonda, 32 yerel radyoda ve 10 ulusal radyoda reklamlar döndürülür. Bunların dışında, yerel ve ulusal bütün gazetelerde fuarın tanıtımları yapılır. Edirne'den Kars'a kadar bütün Türkiye genelinde, 20.000 mobilyacı adresine katalog ve davetiye gönderilir. Dünya çapındaki 10.000'e yakın mobilyacı mail veya faksla fuara davet edilir. MODEF Fuar Düzenleme Komitesi, bu yıl daha güzel ve yoğun çalışmalara imza atar. MODEF EXPO 07‘ye 127 Üretici firma, ihracata yönelik ürünleri ile katılır. Ayrıca, 31 dış ülkeden olmak üzere, üç yüzden fazla alıcı firma sahipleri ile satış bağlantıları yapılır. Özellikle İran Suriye, Yunanistan, Ürdün ve İsrail gibi ülkelerden yoğun mobilya isteği talepleri gelir Fuardan beklentilerin
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2008
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
İnegöl mobilyasının dünyaya açılan kapısı MODEF’08 Açılış Töreni; Ece Erken’ in sunuculuğunu yaptığı, Karadenizli Türkücü İsmail Türüt'ün espri ve türküleriyle renklendirdiği bir ortamda Bursa Valisi, Bursa Milletvekilleri ve İnegöl protokol üyelerinin de katılımıyla 7 Nisan 2008 pazartesi saat 13.00 de halka kapılarını açar. 2008 yılının yeni ürün ve modellerin sergilendiği İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarına, 112 Üretici firma ürünleri ile katılırlar. Geniş bir alanda kurulan sergi stantları bu yıl daha da modern ve çağdaş yaklaşımla düzenlemiş olduğu izleyici ve alıcıların dikkatini çeker. İnegöl mobilya sanayisinin adeta şeffaf bir aynası olma özelliği gözlenir.
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
2008
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ.’nin yöneticileri, yaptıkları çeşitli toplantılar sonunda yılda iki defa yapılan fuarlara üçüncü olarak "Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı" adıyla bir fuar daha eklemenin İnegöl mobilya üreticisine yeni ufuklar açabileceği, işlerini daha da kolaylaştıracak yeni mobilya üretim makinelerini daha da yakından tanıtmafırsatı oluşturacağı düşüncesinde birleşirler. Ağaç işleme ve mobilya endüstrisi alanında Türkiye'nin en önemli ticari kimliğine sahip olan ilçemiz bu fuarla, sektör temsilcilerini ulusal ve uluslararası tedarikçilerle buluşturacak, böylece üretim tekniklerine hakim, teknolojik gelişmenin tesisleştiği bir İnegöl olarak, "Mobilyanın Başkenti İnegöl" olma hedefine ilerlemesine yön ve hız verecektir. İşte bu güzel düşünceler ışığında, ilk "Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineler Fuarı (MOYAF 01), 07 Mayıs 2008 tarihinde saat 14.00’te İnegöl Uluslararası Fuar Merkezi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Zafer Çağlayan'ın onur konuğu olduğu, Bursa ve İnegöl protokolünün de katılımıyla izlenime açılır. MOYAF 01’ de, 95 makine üreticisi en son model ağaç işleme makine ve aksesuarlarını İnegöl mobilya üreticilerinin izlenimine sunarlar. Bir hafta boyunca üreticiler,kendi makine parklarını yenileme fırsatı bulurlar. Yeni model makineler, üreticilere canlı üretim yapılarak tanıtılır. Bu fuar, İnegöl mobilyacısının bilgi ve tecrübelerine çok şey katar. İnegöl'de, yılda üç defa fuar düzenleyebilecek kapasiteye ulaşarak iyi bir konuma ulaşmış olur.
MODEF EXPO’08
2008
MODEF EXPO’08
İnegöl'de mobilyanın dünyaya açılan kapısı olan MODEF EXPO’08 Fuarı, İnegöl Uluslararası Fuar Merkezi'nde Bursa ve İnegöl’ün üst düzey protokolünün de katılımıyla yapılan törenin ardından üçüncü defa,03 Kasım 2008 tarihinde, saat 14.00’te kapılarını izlenime açar. Yapılan fuarlar İnegöl mobilyasının marka değerini artırmayı amaçladığından, ihracata yönelik fuarlara çok önem verilir. Üçüncü defa düzenlenen MODEF EXPO'08 de, 106 mobilya üreticisi sergi standı açar. Bu fuarda profesyonel ziyaretçi rekoru kırılır. Fuara yurtiçi ziyaretçilerin yanında, Almanya, ABD, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Dubai, Fas, Filistin, Fransa, Hollanda, Gürcistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, KKTC, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Romanya, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Yemen, Yunanistan gibi,36 ülkeden 450 profesyonel ziyaretçi katılır. MODEF Fuar Düzenleme Komitesi’nin yapmış olduğu tanıtımlar, MODEF EXPO’08'de kendini hissettirir ve ilk defa bu kadar çok sayıda ülkeden ziyaretçiler gelir. Çok yüksek oranlarda, mobilya satış bağlantıları yapılır. İnegöl mobilyası ve İnegöl mobilya üreticisi, yurtiçi ve yurtdışında koşar adım gelişme seyrine devam eder. Bu fuarın diğer bir özelliği de, MODEF FUARCILIK TİC. LTD. ŞTİ’ nin isim değişikliğine gidilmeden önce son defa düzenlemiş olduğu fuar organizasyonu olmasıdır. Bundan sonra düzenlenecek olan fuarlar, "İnegöl Fuar Organizasyonları Şirketi"  (İFOR TİC. LTD.ŞTİ.) tarafından yapılacaktır.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2009
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
06-12 Nisan 2009 tarihleri arasında IFOR Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEF’ 09, 06 Nisan cumartesi günü saat 14.00’te düzenlenen törenle izlenime açılır. Bu fuar İFOR TİC. LTD. ŞTİ.’nin de ilk fuar organizasyonudur. Fuarın açılışına, Bursa Valisi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, Bursa Milletvekilleri, İnegöl protokolü ve çok sayıda vatandaş da katılır. İnegöl Üretici firmalarının ürünlerini sergiledikleri MODEF’09 siyasetçilerin de ilgisini çeker. 11.500 kişi birbirinden güzel mobilyaları ve yeni modelleri görme fırsatını bulur. Özellikle fuarın ilk iki gününde, mobilya üreticileri önemli miktarda satışlar yapar.
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
2009
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
25- 20 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen, Mobilya Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı (MOYAF II) ‘nin açılışını, 25 Nisan 2009 Cumartesi günü saat 14.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yapar.  İFOR Fuarcılık şirketinin düzenlemiş olduğu ikinci fuardır. Bu fuarda İnegöl'de düzenlenen İkinci Mobilya Sanayi ve Ahşap makineleri Fuarı olur. Fuara çok sayıda Bursa milletvekili, Bursa ve İnegöl protokolü ile İnegöl halkı büyük ilgi gösterir. Fuarda,85 üretici firmanın ürünleri teşhir edilir. Teknoloji İnegöllülerin ayağına getirilmiş olur. MOYAF II, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görür. 28 Nisan 2009 Salı günü saat 17.00’de İnegöl Belediye Başkanı ve MODEF yöneticileri, fuara katılan 85 katılımcının stantlarını tek tek gezerek "Katılım Belgesi" verirler. Ayrıca İnegöl Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odasının bu yıl ikincisini düzenledikleri ‘İnegöl Mobilya Tasarım Yarışması'nda dereceye girenler,29 Nisan 2009 Çarşamba günü yapılan anlamlı bir törenle ödüllendirilir.
MODEF EXPO’09
2009
MODEF EXPO’09
MODEF fuarcılık adı altında İnegöl'de fuarların organizasyonlarını yürütmekte olan şirketin adı 01 Ocak 2009 tarihinde yapılan isim değişikliği sonucu İnegöl Fuar Organizasyonları (İFOR) olarak değişmişti. İFOR Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEF EXPO Fuarı’nın dördüncüsü 02-08 Kasım 2009 tarihleri arasında gezilebilecektir. Fuarın açılışı,02 Kasım 2009 Pazartesi günü saat 14.00’te Bursa Valisi, Bursa Milletvekilleri, Bursa ve İnegöl'ün protokol üyeleri, İnegöl Çevre il ve ilçelerinden gelen ziyaretçilerin de katılımıyla izlenime açılır. 130 mobilya üreticisi fuarda teşhir standı açar. İFOR Fuarcılık olarak, sektör temsilcisi 40.000mağazaya kargo yoluyla davetiye gönderilir. Ulusal ve bölgesel televizyon, gazete ve radyolarda fuarın duyurusu yapılır. Yapılan bu çalışmalar sonucu,mobilya üreticileri yoğun ilgiden memnun kalır. MODEF EXPO 09'u, 452 yabancı olmak üzere 8870 kişi ziyaret eder. Fuara; İran, Yunanistan, Kosova, Suriye, Azerbaycan, Makedonya, Almanya, Mısır, Arabistan, Irak, Fransa, İsrail, Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Libya, Ukrayna, Belçika, Hollanda, Çin, Sırbistan, Dubai, Afganistan, Avusturya, Bosna-Hersek, İsviçre, Polonya gibi ülkelerden gelen alıcılarla satış sözleşmeleri imzalanır.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2010
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2010 yılının ilk fuarı olan MODEF 10’da tüm hazırlıklar tamamlanır. 4 Nisan 2010 Pazar günü saat 14.00’te Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla açılır. Açılışa Bursa ve İnegöl protokol ile vatandaşlar da katılır. İFOR’ un dördüncüsünü düzenlediği fuarda, 139 üretici firma teşhir standı açar. Yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçi fuarları gezer. Yeni model ürünlerden satış bağlantıları yapılır. nn İFOR Fuarcılık tarafından düzenlenen tasarım yarışması, yatak ve yemek odası grupları, oturma grubu, genç odası, duvar ünitesi, aksesuar dallarında düzenlenir. Yarışma sonunda dereceye girenler çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler. nn Fuara katılan 139 firma arasında beş kategoride gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren firmalara, 11 Nisan 2010 Pazar günü ödülleri verilir. n
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
2010
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı (MOYAF’10) ,14-18 Mayıs 2010 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde tüm mobilya sektörünü bir kez daha bir araya getirir. Her yıl hedefini büyütür, yeni ve dinamik yapısıyla da beklentilerin önüne geçer. İmalatçı firmaların çoğunlukta olduğu katılımcılar, yeni ürünlerini mobilya üreticilerinin beğenisine sunar. 14 Mayıs 2010 Cuma günü saat 14.00 Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ve ilçe protokolü ile vatandaşların katılımıyla açılışı yapılan MOYAF’10’ a 75 Üretici firma katılır. Batı bölgeleri ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık,10.000 ziyaretçi fuarı gezerek çeşitli alımlar yapar. Ayrıca İzmir, Gaziantep, Konya, Urfa, Samsun gibi 30'a yakın ilin, Marangozlar ve Mobilyacılar Odalarının üyelerinin de fuarı gezmeleri önemli bir gelişme olur.
MODEF EXPO’10
2010
MODEF EXPO’10
Yılın üçüncü fuarı olan MODEF EXPO için çeşitli hazırlıklar yapılır. İFOR fuarcılık tarafından düzenlenen fuar,01 Kasım 2010 Pazartesi günü Bursa Valisi, İnegöl'ün protokol üyeleri, Meslek Odası Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, Mobilya Fuarı katılımcıları ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla izlenime açılır. MODEF EXPO’10, ihracata yönelik düzenlenen fuarların beşincisidir. Fuarı yerli ve yabancı, 25.000 kişi ziyaret eder. Bu bir anlamda, iç ve dış pazarda İnegöl'ün kendini kanıtladığı anlamına gelir. Fuarda çeşitli alışverişler olur. İç ve dış satış bağlantıları olur. 140 imalatçı firma satış standı açar. 100.000'e yakın yerli ve yabancı ziyaretçi fuarı gezer. Bu hareketlilik İnegöl’ün Cadde ve sokaklarında da hissedilir.
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
2011
Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Makineleri Fuarı
İFOR Fuarcılık tarafından MOYAF’11 Fuarı'nda, hediye çekilişi de gerçekleştirilir. Beş gün boyunca süren hediye kuponların çekiliş heyecanı, fuar alanında düzenlenen programla son bulur. Çekilişte bir Dacia Logan otomobil, altı adet şarjlı bisiklet, 15 adet Acer marka minibook bilgisayar ve 25 adet cep telefonu sahiplerini bulur.
MODEF EXPO’11
2011
MODEF EXPO’11
İnegöl'de Mobilya Test Laboratuvarının Kurulması İnegöl'de fikir öncülüğünü ve projesini İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptığı mobilya test laboratuvarı, TUV Rheinland, 02-08 Kasım 2011 tarihinde MODEF EXPO'nun açılışı ile aynı gün yapılarak faaliyete geçirilir. TUV Rheinland Mobilya Test Laboratuvarı,  Mobilya üreticilerine, 25 ayrı mobilya dayanıklılık ve kalite testi sağlar. Yaklaşık 2 milyon €'ya mal olan laboratuvar, Türkiye’ye hizmet vermenin yanı sıra, yakın coğrafyada bulunan ülkelere de hizmet verir. Dünyada sadece 9 örneği bulunan teste laboratuvarı, ülkemizin tek örneği olur. Mobilya başkenti olmayı kendine görev edinmiş İnegöl için, bu amaca ulaşmada büyük ölçüde katkı sağlayabilecek kapasitede bir laboratuvar olarak görev yapar. Türkiye'de daha önce mobilya test laboratuvarı olmadığından, kalite sertifikalı ürün almak isteyen tüketicilerin daha fazla ücret verme mağduriyeti ortadan kalkar. Üreticiler için nakliye de giderleri ortadan kalktığından dolayı Kalite Sertifikasını daha ucuza alırlar ve böylece daha fazla üretici kalite sertifikası temin eder. Estetik ve fonksiyonellik gibi özellikler için mobilya alan tüketiciler kalite sertifikalı ürün aldıklarında güvenilirlik, dayanıklılık, emniyet ve işçilik kalitesi konularında beklenmedik sorunlarla karşılaşmazlar. Ayrıca daha önce test yaptırmayan ve kalite belgesi alamadığı için pazarda sıkıntı yaşayan mobilya firmaları, ürünlerine uygulanan testler sayesinde, kalitesini artırıp pazar paylarını genişletirler. Bu kuruluş uzun süre çalıştıktan sonra İnegöl'deki çalışmalarını 2016 yılında sonlandırır.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2012
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
Açılışını Bursa Valisi’nin yaptığı fuara, 152 üretici firma katılır. İFOR’un yapmış olduğu fuar sonuçları değerlendirme toplantısında alınan karar gereği bundan sonra düzenlenecek MODEF Fuarlarının her yıl mayıs ayında düzenlenmesine karar verilir.
MODEF EXPO’12
2012
MODEF EXPO’12
İFOR Fuarcılık’ın düzenlemiş olduğu MODEF EXPO ‘12, 10-14 Ekim 2012 tarihleri arasında halkın ve ilgililerin izlenimine sunulur. MODEF EXPO 12'nin açılışı, 10 Ekim 2012'de Bursa ve İnegöl’ün üst düzey protokolü ve İnegöl halkının da katılımıyla yapılır. Bu yıl, 48 farklı ülkeden 1846 yabancı ziyaretçi, yurt içinden çeşitli illerden de, 11.615 profesyonel ve 5214 biletli ziyaretçiye ev sahipliği yapar. MODEF EXPO’12 fuarını toplamda, 16750 ziyaretçi gezer ve çeşitli iş bağlantıları yapar. Fuarda sergi standı açan katılımcılar arasında yapılan anketle,
MODEF EXPO’13
2013
MODEF EXPO’13
MODEF EXPO 13’de, 145 üretici firma teşhir standı açar. 62 ülkeden 2500’e yakın yabancı olmak üzere toplam 13.927 kişi fuara gezmeye gelir. Ücretsiz üç gece konaklama İstanbul'dan İnegöl’e ücretsiz transferler, ücretsiz kahvaltı, akşam yemeği ile en misafirperver ikramların sunulduğu fuar olur. Yabancı ziyaretçi sayısı ile her yıl rekor kıran MODEF EXPO'13 ‘e ilgi gün geçtikçe artar. n
MODEF 2014
2014
MODEF 2014
Modef Fuarcılık tarafından 178 firmanın katılımıyla düzenlenen ve açılışını Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Hüseyin ŞAHİN’ in yaptığı, MODEF 2014 İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 20 Nisan’da sona erdi. 6 gün ziyaretçilere açık olan fuar, rekor düzeyde yerli ziyaretçinin akınına uğradı. Bu yıl 31. si düzenlenen MODEF 2014, fuarına 42 farklı ülkeden 362 yabancı misafir, ülke çapında ise 77 ilin tamamından 10.171 ’si profesyonel, 5061’i biletli 2.148’ü çevrimiçi davetiye alarak fuara ziyaretçi olmuştur. MODEF 2014 Toplamda 17.742 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. n
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2015
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
Bu fuarda, 47 ülkeden 388 yabancı misafir ağırlanır. İç piyasaya dönük bir fuar olduğundan 81 ilin tamamından, 12.956 profesyonel alıcı, 5557 kişi de biletli ziyaretçi toplam, 18.901 ziyaretçi sayısına ulaşılır. Bugüne kadar mobilya dekorasyon fuarlarını ziyaret eden en fazla ziyaretçi sayısına bu fuarda ulaşılır. nn Yeni ürün ve modeller ile müşterilerin karşısına çıkan firmalar, bu fuardan memnun kalırlar. Yeni ve farklı ürünleri olanlar çok iyi siparişler alırlar. n
MODEF EXPO’15
2015
MODEF EXPO’15
10-14 Ekim2015 tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO’15'in açılışı 10 Ekim2015 Tarihinde sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla izlenim açılır. Açılışa Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kaymakam Ali Akça, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa ve İnegöl'ün protokol üyeleri ile vatandaşlar katılır. 25.000 metrekare fuar alanı, 3000 metrekare portatif çadır alanı ile 28.000 metrekarelik kapalı alanda, 181 mobilya üreticisi son model ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunar. Yurtiçi ve yurtdışından çok fazla ilgi olur. Ziyaretçiler çok miktarlarda iş bağlantıları yaparlar.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2015
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
Bu fuarda, 47 ülkeden 388 yabancı misafir ağırlanır. İç piyasaya dönük bir fuar olduğundan 81 ilin tamamından, 12.956 profesyonel alıcı, 5557 kişi de biletli ziyaretçi toplam, 18.901 ziyaretçi sayısına ulaşılır. Bugüne kadar mobilya dekorasyon fuarlarını ziyaret eden en fazla ziyaretçi sayısına bu fuarda ulaşılır.     Yeni ürün ve modeller ile müşterilerin karşısına çıkan firmalar, bu fuardan memnun kalırlar. Yeni ve farklı ürünleri olanlar çok iyi siparişler alırlar.    
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2016
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
MODEF’16 fuarı, 05-10 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve çeşitli ülkelerden gelen ziyaretçilerin izlenimine sunulur. Bu güzel ve özel fuar,05 Nisan 2016 tarihinde Bursa milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa ve İnegöl protokolü ve vatandaşların katılımıyla izlenime açılır. Düzenlenmiş olan mobilya fuarına, İnegöl'de üretim yapan 189 firma ile 14'te yan sanayi firması katılır. Bu firmalar günün moda ve teknolojisine uygun geliştirdikleri ürünlerini Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen alıcılara büyük kapsamlı satışlar yapar. Fuara katılan firmalar gösterilen ilgiden ve yapılan satışlardan oldukça memnun kalır. Düzenlenen bu fuarlar, her geçen yıl İnegöl mobilyacılığının yükselişine vesile olur. Artık mobilya üreticileri daha büyük ve daha modern fuar alanı yapılmasını isterler. Bu gelişmeler sonucu hem İnegöllü üreticiler hem de İnegöl halkı ekonomik kazanımlar elde eder.
MODEF EXPO’16
2016
MODEF EXPO’16
MODEF EXPO’16, 08-13 Kasım 2016 tarihleri arasında halkın izlenimine açık kalır. Bu yıl yapılan olağanüstü çalışmalar Sonucu,8 Kasım 2016 tarihinde saat 14.00 de Bursa ve İnegöl üst düzey protokolü ile İnegöl halkının katılımıyla ziyaretçilere kapılarını açar. Bu yıl MODEF EXPO'16, 27.100 metrekarelik bir alanda 185 firmanın en son üretilmiş modelleri ile ziyaretçilerini karşılar. Yurtiçi tanıtımda reyting yapan, en çok izlenen TV’lerde MODEF EXPO'16 reklamları yayınlanır. En çok okunan gazetelerde, en çok dinlenen radyolarda ve sosyal medyada MODEF EXPO'16 ilanını yayınlanır. Bu çalışmalardan ciddi verim alınır. 79 farklı ilden fuara ziyaretçi gelir. Gelenler önemli oranda ürün alımları yapar. Ayrıca, Dünyanın 83 ülkesinden ziyaretçi gelir. Asya'dan 35, Avrupa'dan 28, Afrika'dan 17, ABD'den iki, Avustralya’dan bir, ülke katılım sağlar. 1361 yabancı ziyaretçi, MODEF EXPO 2016'yı adım adım izler. Ayrıca 1361 yabancı 4000 biletli olmak üzere 24.158 kişi fuar ziyaret eder. Bu sonuç, MODEF fuarcılıkta en büyük ve en kapsamlı ziyaretçi katılımıdır.MODEF EXPO 2016 İnegöl ve Türkiye mobilya sektörüne çok iyi gelir.   Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)  (21-27 Mart 2016) Önceki yıllarda Nisan ayında düzenlenen MODEF Fuarları bu yıl itibari ile Mart ayına çekilerek, 21-27 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenir. Bunun sebeplerinden birisi ramazan ayının yaklaşması, diğeri de mobilya sezonunun mart ayında başlatılmasının daha uygun olacağı düşüncesidir. Bu durum hem üreticiler hem de mobilyacılar tarafından olumlu karşılanır. MODEF Fuarı, 21 Mart 2017 saat 14.00’de Bursa ve İnegöl protokolü ile İnegöl halkının katılımıyla açılır. MODEF 2017'ye 165 Üretici firma katılır. Bunlar arasında önceki yıllarda fuara katılanlar olduğu gibi, ilk defa katılan üreticiler de olur. 75 ülkeden mobilya alım heyeti, yurt içinden ise, 80 ilden mobilya alıcı ve satıcıları gelir. Yaklaşık 20.000 kişi beş gün içinde İnegöl'de ağırlanır. Mobiliyum Avm, İMOTİM, Ertuğrulgazi Caddesi ve Mobilya Sanayi’ni gezerek, İnegöl mobilyasının geçmişi ve geleceği konusunda bilgi sahibi olurlar. İnegöl mobilya üreticileri, önemli ölçüde satış bağlantıları yaparlar.
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
2016
Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF)
Önceki yıllarda Nisan ayında düzenlenen MODEF Fuarları bu yıl itibari ile Mart ayına çekilerek, 21-27 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenir. Bunun sebeplerinden birisi ramazan ayının yaklaşması, diğeri de mobilya sezonunun mart ayında başlatılmasının daha uygun olacağı düşüncesidir. Bu durum hem üreticiler hem de mobilyacılar tarafından olumlu karşılanır. nn MODEF Fuarı, 21 Mart 2017 saat 14.00’de Bursa ve İnegöl protokolü ile İnegöl halkının katılımıyla açılır. MODEF 2017'ye 165 Üretici firma katılır. Bunlar arasında önceki yıllarda fuara katılanlar olduğu gibi, ilk defa katılan üreticiler de olur. 75 ülkeden mobilya alım heyeti, yurt içinden ise, 80 ilden mobilya alıcı ve satıcıları gelir. nn Yaklaşık 20.000 kişi beş gün içinde İnegöl'de ağırlanır. Mobiliyum Avm, İMOTİM, Ertuğrulgazi Caddesi ve Mobilya Sanayi’ni gezerek, İnegöl mobilyasının geçmişi ve geleceği konusunda bilgi sahibi olurlar. İnegöl mobilya üreticileri, önemli ölçüde satış bağlantıları yaparlar.
MODEF EXPO’17
2017
MODEF EXPO’17
Her yıl bir önceki yıldan daha iyi ve daha etkili olan İnegöl mobilya fuarlarından sonuncusu MODEF EXPO 17, 17 Ekim 2017 Salı günü Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa ilçe protokolü ve halkın katılımıyla ziyaretçilere kapılarını açar. 27.000 metrekarekapalı alanda 180 mobilya üreticisi, son geliştirdiği moda ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunar. Fuara 70'e yakın ülkeden ziyaretçi ve alıcılar gelir. Bu fuarda, mobilya üreticileri özellikle ihracat bağlantıları yapar.